Aile Rehberi

Veli - Okul Dayanışması..

Özel Eğitim sektörünün diğer iş kollarından en önemli farkı satıcı(okul) ve müşteri (veli) nin birlikte yürüyeceği, uzun bir  yolunun olması ve bu birlikteliğin karşılıklı güvene dayalı bir dostluğu icap ettirmesidir.

Bir mağzadan bir ihtiyacınızı alır,parasını öder çıkarsınız.Çoğunlukla işyeri sahibini,yada personeli tanımazsınız bile.Ancak özel okullarda hizmet enaz 1 yıl sürer. 

Okullar, hele anaokulları veli ilgisi,desteği ve denetimi olmadan, sağlıklı işleyemez. Okul sizlerden birşeyler isterse çocuklarımız için, siz okuldan birşeyler isterseniz yine çocuklarımız için olmalıdır. Kural olarak okulun hizmetleri konusunda olumlu veya olumsuz her türlü eleştirilerinizi İDARE ye iletmeniz çok önemlidir.Bu konuda idare ile yüzyüze görüşebilirsiniz. Ayrıca web sitemiz üzerinden veli defterine hertürlü olumlu- olumsuz eleştirilerinizi yazabilirsiniz.Veli defterine yazılanlar sadece kurucular tarafından okunacak ve hızla gerekli işlem yapılacaktır.

YAPICI ELEŞTİRİ:

Bütün velilerimizden ricamız öğretmene nazikçe ilettiğiniz bir eleştirinizin gereği yapılmadığını düşünüyorsanız konuyu idareye taşımanızdır.Okul idaresi öğretmenle beraber sorunu hızla çözecektir. Parıltı olarak olarak her yıl anket çalışması yaparak sizlerin görüş ve eleştirinizi almayı, hizmet kalitemiz adına değerli bir kazanım olarak görüyoruz. 

Öğretmenlerimiz ağır ancak çok değerli bir iş yapmaktadır.Bu nedenle idare olarak biz onların hergün moralli olmalarını önemseriz.Elbette emek yoğun bir işte hatalar olabilir.Bu durumlarda yapıcı eleştiriler çözüme yardımcı olur.

YIKICI ELEŞTİRİ:

İş hayatımızda nadirende olsa, öğretmenle ters düşen, sert uslupla konuşan, sürekli hata araştıran bir veli profili ile de karşılaşmaktayız.Bu hiç takdir etmeyen, sürekli eleştiren veli profili, öğretmenin günlük motivasyonu olumsuz etkileyerek sınıftaki  kendi çocuğu dahil ondan hizmet bekleyen tüm çocuklara zarar vermiş olur.Bu tavra yıkıcı eleştiri diyebiliriz.

Oysa tek yapılması gereken, öğretmene nazikçe iletilen ancak sonuç alınamayan sınıf içi sorunları idare ile görüşmektir.Bu aşamalardan sonra da sorun çözülemişse velimiz, okul değişikliğini düşünmelidir.